KÖZPONTBAN AZ ÖN EGÉSZSÉGE!

Szolgáltatások

GYÓGYTORNA

GYÓGYTORNA

A gyógytorna (fizioterápia) célja az emberi test mozgásos funkcióinak helyreállítása, fenntartása és javítása. Ezt a terápiát különféle sérülések, betegségek és mozgásszervi problémák kezelésére használják. A gyógytorna egyénre szabott gyakorlatokból, mozdulatokból, testtartásokból, gyakorlatsorokból áll, amelyek segítenek a fájdalom enyhítésében, az izmok és ízületek megerősítésében, valamint a mozgásfunkciók helyreállításában.

Alapmódszerek:

Passzív mozgatás: a fájó és/vagy mozgásában beszűkült ízület eszközzel vagy kézzel való kimozgatása, mozgásra bírása.

Aktív mozgás: célzott gyakorlatok, amiket bemutatás után a páciens maga végez.

Vezetett aktív gyakorlatok: eszköz vagy manuális vezetés mellett a páciens maga végzi a kiadott gyakorlatot.

Erősítő gyakorlatok: Izomerősítő mozdulatok, amelyek az izmok és ízületek erőnlétének visszaszerzését célozzák.

Nyújtások: Az izmok rugalmasságának növelése és az ízületi hajlékonyság növelése érdekében végzett gyakorlatok.

Az alábbi esetkeben javasoljuk gyógytornász felkeresését:

Fájdalomcsillapítás: A gyógytorna egyik legfontosabb célja a fájdalom enyhítése. A különböző mozgásterápiás technikák és gyakorlatok segíthetnek az izomfeszültség, ízületi problémák és krónikus fájdalmak enyhítésében. Például hátfájás, nyakfájás, váll- és térdfájdalmak esetén hatékony.

Sérülések rehabilitációja: A sportsérülések, műtétek utáni rehabilitáció során a gyógytorna kulcsszerepet játszik. Segít a sérült izmok, szalagok és ízületek regenerációjában, megelőzve a későbbi komplikációkat és visszaesést. Például egy térdműtét utáni rehabilitációban a gyógytorna segít az izomerő visszanyerésében és a teljes mozgástartomány helyreállításában.

Mozgástartomány javítása: Amikor egy ízület vagy izom mozgása beszűkül, a gyógytorna segíthet visszaállítani annak rugalmasságát. Ez különösen hasznos olyan állapotokban, mint az ízületi merevség, az arthritis vagy különféle izomrövidülések.

Izomerő és izomtónus javítása: A gyógytorna segíti az izmok megerősítését, amely elengedhetetlen az egészséges mozgás fenntartáshoz. Gyenge vagy sérült izmok esetén az izomerősítő gyakorlatok segítenek az erő visszaszerzésében és az izomtónus javításában, ami megelőzheti a további sérüléseket.

Testtartás javítása: A helytelen testtartás gyakran fájdalmakhoz, izomfeszültségekhez és mozgásproblémákhoz vezethet. A gyógytorna célzott gyakorlatokkal javíthatja a testtartást, ezáltal csökkentve a gerinc, váll, nyak és más ízületek terhelését.

Mozgáskoordináció és egyensúly fejlesztése: Egyensúlyi problémák, bizonyos neurológiai betegségek (pl. Parkinson-kór) vagy idős korban fellépő egyensúlyvesztés esetén a gyógytorna segít az egyensúly és a mozgáskoordináció fejlesztésében, ezáltal csökkentve az elesés kockázatát.

Krónikus betegségek kezelése: A gyógytorna számos krónikus betegség kezelésében is hatékony, mint például a csontritkulás (osteoporosis), a krónikus tüdőbetegségek (COPD) vagy a szívbetegségek rehabilitációja. Az egyénre szabott mozgásterápia segít fenntartani az érintett testrészek működését, javítja az állóképességet és csökkenti a betegséggel járó panaszokat.

Neurológiai problémák kezelése: A gyógytorna különösen hasznos lehet neurológiai betegségek, például agyvérzés (stroke), sclerosis multiplex vagy gerincvelő-sérülések esetén. Ezeknél az állapotoknál a mozgásterápia segít az izomkontroll visszaszerzésében, a mozgáskoordináció javításában és a mindennapi funkciók helyreállításában.

Megelőzés: A gyógytorna nemcsak kezelésre, hanem megelőzésre is alkalmas. Segít a sérülések megelőzésében, például sportolóknál vagy fizikai munkát végzőknél, valamint az ízületek és izmok karbantartásában, így csökkentve a jövőbeli problémák kialakulásának esélyét.

Gyógytornász kolléganőnk, Katona Nóri, bemutatkozása és elérhetősége ide kattintva olvasható.